WhatsApp İletişim : 0532 723 26 5624-07-2020         28

İş Birliği Teklifleri (İran)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, T.C. Tahran Ticaret Müşavirliği’nin yazısına istinaden, İran Tarım Seferberliği Bakanlığı ile bir toplantı gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

Söz konusu toplantıda İran Tarım Seferberliği Bakanlığı tarafından iletilen olası iş birliği olanakları aşağıdaki gibidir:

1. Bitki sağlığı ve güvenliği, geleneksel tıp, organik ürünler ve bitkisel ilaç alanında iki ülke arasında teknik iş birliği anlaşması imzalanması,

2. İran'ın ihraç ürünleri olan safran, mantar, hurma, kuru üzüm, lavanta, gül, kekik, nar, çamfıstığı kabuğu vb. diğer bazı bitki ve bitkisel ürünler için ülkemizdeki ilgili kurumlarla iş birliği ve gerekli durumlarda ortak markalaşma çalışması yapılması,

3. Nar çekirdeği yağı üretim teknolojisine sahip bir şirketle İran'da ortak yatırım yapılması,

4. Meyve-sebze kurutma, kuruyemiş dezenfektanı, paketleme, ambalajlama ve otomatik hasat makineleri üreticileri veya ihracatçıları ile görüşülmesi, Türkiye'de ortak yatırım imkanlarının değerlendirilmesi.

Toplantıda belirtilen iş birliği olanakları ile ilgilenen firmalarımızın Tahran Ticaret Müşavirliğimizin web sitesini (https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/raporlar) incelemeleri ve gerekli durumlarda T.C. Tahran Ticaret Müşavirliği ile temasa geçmelerinde fayda görülmektedir.

 

T.C. Tahran Ticaret Müşavirliği İletişim Bilgileri:

Tel: + 98 21 3391 3592

E-posta: tahran@ticaret.gov.tr

Duyuru metni için tıklayınız