WhatsApp İletişim : 0532 723 26 5616-10-2019         349

Trabzon İş Dünyasından Barış Pınarı Harekatı’na Destek..

-

 

 

Trabzon’da iş dünyası, meslek kuruluşları ve sendikalar Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiler. Suriye’nin kuzeyinde kurulan terör koridorunu yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatına TTSO’da düzenlenen ve STK temsilcileri, meslek kuruluşları ile sendika yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen ortak basın açıklamasıyla destek verildi.

Türkiye’de 81 ilde eşzamanlı olarak yapılan basın açıklamasını katılımcı kuruluşlar adına TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu okudu. Hacısalihoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekat başlatmıştır.

Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.

Bizler Devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekatı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve Uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın Doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkında terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikayetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunması azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı Harekatları’nda da gösterdik. Önceden terörün hakim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtların terk etme zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkanlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.

Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dahil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekat, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hikam kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.

Son olarak şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk Milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.

Gün sessiz kalma değil, Milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.

Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerimizin yanındayız.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanları Cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun. Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun”

Basın açıklamasına, Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon TSO, Of TSO, Trabzon Barosu, Hak-İş Trabzon İl Başkanlığı, Memur-Sen Trabzon Temsilciliği, Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi, TESOB, Türk-İş Trabzon Temsilciliği, TİSK Trabzon Temsilciliği, Kamu-Sen Trabzon İl Temsilciliği, Trabzon Ziraat Odası, TSİAD, MÜSİAD, TÜMSİAD Trabzon Şubesi, ASKON Trabzon Şubesi, TUMMOB Trabzon Şubesi, TURSAB, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Trabzon Teknokent, Arsin OSB, Beşikdüzü OSB, Akçaabat Şinik OSB, Vakfıkebir OSB temsilcileri katıldı.